Máme tady opět první máj, svátek práce.

Máme tady opět první máj, svátek práce. Nejprve bych chtěl připomenout, jak svátek práce vlastně vznikl. Možná se budou ti mladší divit, ale stejně jako mezinárodní den, tak i tento den vznikl na základě události, které se staly ve spojených státech amerických.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení.

Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby.

4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů) odsouzeni k smrti anarchisté August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu, již den předtím.

Poprvé se Svátek práce celostátně (USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální svátek práce.

V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější. Mohu říct, že už jako děti jsme se na tento svátek těšili. Ten den vládla taková zvláštní veselá nálada, kulturní zpestření, a hlavně setkávaní se s lidmi. Na mnoha místech vyhrávala živá hudba. Dnes se připomíná, že šlo akci povinnou s důsledně kontrolovanou účasti a tvrdým postihem za to, když někdo do průvodu nedorazil.

Bohužel, moje osobní zkušenosti jsou opačné. Neúčast jedince spíše poukazovala na jeho vztah k pracovnímu kolektivu, které se do průvodu zapojovaly. A represe? Také neznám nikoho, kdo by byl za neúčast nějak potrestán.

A čím je pro mne osobně svátek práce? Připomínka toho, že bychom si měli vážit toho co každý z nás dělá. Ať již jde o manuální práci nebo tzv. duševní. Každá práce nebo činnost, která je dělána poctivě si zaslouží úctu. Nezáleží, kdo co dělá, ale jak to dělá. A pak když se podívám na důvody vzniku svátku práce, zjišťuji že v posledních létech jsou opět aktuální. Tedy za stejnou práci čím dál menší odměna. Ano, platy se sice zvedají, ale co z toho, když Vám ve stejném okamžiku zdraží bydlení, energie, potraviny. Zisky jsou důležitější než potřeby lidí.

Dnes se svátek práce slaví jinak. Od různých veselic, shromáždění a podobně. Zde v Rychvaldu slavíme svátek práce tak, že jsme se zaměřili na děti s rodiči a připravujeme pro ně společně s Tělovýchovnou jednotou Baník Rychvald májové odpoledne.

Každý si tu najde to své, nejen dospělí ale i děti. Není snad člověka, který by neznal první sloky Máchova Máje, které hovoří o lásce. Láska má spoustu podob a já bych si přál, aby jí bylo mezi lidmi co nejvíce.

Vladimír Tvardek
člen výboru ZO KSČM Rychvald