Karvinsko a Ostravsko sužuje prach v ovzduší

Napsal(a)

Prašnost se zvýšila v úterý večer. V průběhu středečního dopoledne se množství prachových částic nadále zvyšovalo a podle předpovědi meteorologů by se rozptylové podmínky měly zlepšit v noci na čtvrtek, kdy se změnou počasí

začne foukat. 

Prašnost v Ostravě 19. 12. 2018

Na více místech Karvinska a Ostravska se množství prachu o velikosti zrna do 10 mikrometrů (PM10) se v hodinových měřených koncentracích pohybovalo až do 300 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. 

Prašnost v Havířově 19. 12. 2018.

Nejvyšší prašnost byla zaznamenána v noci ve Věřňovicích u Bohumína (289). Více než 250 mikrogramů bylo naměřeno v Karviné.

I ve středu dopoledne ale stanice v Havířově, Vratimově, Rychvaldě nebo některé ostravské měřily až 200 mikrogramům prachu. 

Aktuální informace o ovzduší

Vesměs všechny stanice v kraji vykazovaly nadlimitní hodnoty prachu, které se sledují ve 24hodinovém období a limit pro PM10 je stanoven na 50 mikrogramů. 

Protože se očekává zlepšení rozptylových podmínek, nebylo vyhlášeno varování ani omezení. 

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Ochrana před prachem

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.